14 Ağustos 2012 Salı

bir meyve için

Bugün ders çıkışı meyve ve sebze almak için semt pazarına uğradım.Canım siyah erik istiyordu mübarek sanki aş eriyorum.Pazarda şöyle bir dolanırken dikkatimi başka bir meyve çekti.Ben bu meyveyi görmediğim sürece aklıma hiç gelmez.Çünkü kısa bir ömrü var.Sadece Ağustos ayında bulabileceğiniz , her yörede yetişmeyen  ve çoğu kişinin bilmediği bir meyve.Frenk inciri diyoruz biz ona ama bir sürü ismi var.Çocukken ben ona hep dikenli incir derdim.Yemesi değil de koparması ve soyması çok zahmetli.O kadar çok dikeni var ki hatırlıyorum da bir ara ben bu meyveden korkardım.Galiba çok fazla diken yemiştim ondan.Şimdilerde  satıcılar kabuğunu soyup satıyorlar.Bende bugün dayanamayıp on tane aldım.Çünkü bir tane yemekle asla doyamayacağız lezzette.Ve size tavsiyem mutlaka soğuk tüketiniz .Şimdi bu meyveden bahsetmişken faydalarını yazmak bana farz oldu:))Acaba şifalı yiyecekler kitabı mı çıkarsan ne yapsam.Bütün derdim bitti de iş ona kaldı:)neyse nette bir çok bilgi edindim sizinle paylaşmak istedim.

hakkında yazılmış bu  paylaşımı okuyun derim:http://blog.milliyet.com.tr/frenk-yemisi--dogal-viagra/Blog/?BlogNo=55438
Dikenli İncir (Hint İnciri) ve Faydaları

O Adana’nın ‘Cennet meyvesi’, Ege ve Akdeniz bölgelerinin ise Mısır inciri.. Dikenli incir halk arasında birçok isimle anılmasının yanı sıra vücuda sağladığı faydalarıyla da dikkat çekiyor. Hint inciriFrenk inciri, Mısır inciri, Babutsa, Kilis inciri, Pabuç inciri, Kaynanadili, Kürek Yemişi gibi yöresel isimlerle de anılan dikenli incirin tam bir şifa kaynağı olması sebebiyle bu yazımızda biz de sizlere dikenli incirden bahsetmek istedik.Dikenli İncir Nedir? Dikenli İncir Nerede Yetişir?

dikenli incirDikenli incir Latince adıyla Opuntia ficus-indica, çok sıcak kurak bölgelerde yetişebilen bir kaktüs türüdür. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilebilen özellikle de Antalya, Adana ve Mersin illerinde yetişen Dikenli incir (Hint inciri), kaktüs türü olması sebebiyle uzun süre susuz kalabilir ve kuraklığa dayanabilir. Dikenli incir meyvesinin içinde çok sayıda çekirdek bulundurur. Çok yıllık bir bitki türü olan dikenli incir (Frenk inciri), dikenli olması sebebiyle toplanması yani hasat edilmesi sırasında çok dikkat edilmelidir. Dikenler vücuda değdiği anda acı verebilir ve kaşıntı oluşturur. Bu yüzden dikenli incir hasadı sırasında meyveler dikkatlice toplanmalıdır. Hatta dikenli incir, dikenleri yüzünden yetiştiği bölgelerdeki halk tarafından bahçe kenarlarında çit maksadıyla kullanılmaktadır.

Dikenli İncir Nasıl Yenir?

Dikenli incir bildiğimiz kaktüs türleri gibidir, fakat üst kısmında turuncu, sarı ya da kırmızı renklerde dikenlerle kaplı meyveleri bulunur. Bu meyvelerin dikenleri olan kabuğu soyulduktan sonra meyveler tüketilebilir. İyi bir C vitamini kaynağı olan dikenli incir meyvesinin, suyu sıkılarak içilebilir ya da yapraklarından yemek yapılabilir.

Dikenli İncir Faydaları

dikenli incir faydalarıGelelim dikenli incir nam-ı diğer Hint incirinin faydalarına.. Yetiştiği bölgelerdeki yöre halkları tarafından bolca tüketilmesinin yanında Dikenli incir (Frenk inciri) aynı zamanda iyi bir geçim kaynağıdır. Yetiştiği bölgelerdeki kişiler dikenli inciri toplayarak yaz mevsiminde yol kenarlarında, sahil şeritlerinde satmak suretiyle geçimlerini sağlarlar. Dikenli incir insanlara sadece geçim olanağı sağlamaz aynı zamanda tüketildiğinde vücuda büyük fayda da sağlar. İçerdiği vitaminler sayesinde iyi bir şifa kaynağı olan dikenli incir, öncelikle sindirim sistemimizi düzenler, bağırsaklarımıza iyi gelerek kabızlığı giderir. Stres, yorgunluk, bitkinlik hepimizin şikayet ettiği şeylerdir.. Dikenli incir sayesinde yorgunluğumuzu üstümüzden atarak zinde bir vücuda kavuşabiliriz. Özellikle yaz aylarının çok sıcak olması sebebiyle bitkinlik, yorgunluk hepimizin sorunudur. Dikenli incir tüketerek kendimizi çok daha zinde hissedebiliriz. Şeker hastalığının çaresi de dikenli incir.. Şeker hastalığından şikayet eden kişiler de dikenli incir (Hint inciri) tüketerek şifa bulabilirler.
hint inciriKolesterolü de düşürmeye yarayan Dikenli incir, aynı zamanda cildimiz için de çok etkili bir bitkidir. Cildiniz tazelenmiş, kırışıklıklarının azalmış ve güzel görünmesini kim istemez ki?Hint inciri faydaları sayesinde kırışıklıklarımız azalabilir, cildimize taze bir görünüm kazandırabiliriz. Dikenli incirle hazırlanan kozmetik ürünleri sayesinde güzelliğimizin tadını çıkarabiliriz. Cilt bakımı yanında saç bakımı da sağlayan dikenli incir (hint inciri), tam bir güzellik kaynağıdır. Zayıflamak isteyen, kilolarıyla başı dertte olan kişilerin tercihi de dikenli incir.. Dikenli incir (Frenk inciri) sayesinde fazla kilolarınızdan kurtulup sizde rahat bir nefes alabilirsiniz.. Yöresel adıyla Mısır inciri olarak anılan dikenli incir ile tokluk hissi yaşayacak ve kısa sürede acıkmayacaksınız. Yaşadığınız tokluk hissi sayesinde daha az yemek yiyerek kilo almaktan kurtulacak ve zayıflayacaksınız.. Eğer sizde tüm bu şifalarından yararlanmak istiyorsanız Ege ve Akdeniz bölgelerine gittiğinizde fiyatı da gayet ucuz olan dikenli incirden mutlaka yemelisiniz..
3 yorum:

 1. Kadirli de bol bol var bundan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bilirim adananın bir çok ilçesinde var

   Sil
 2. Ben daha önce hiç görmedim. Belgesellerde görüyordum ama Türkiye'de olduğunu bile bilmiyordum açıkçası.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...