7 Eylül 2012 Cuma

ULUSLARARASI ÖDÜLLÜ FİLMLER
PRECİOUS: Acı Bir Hayat Hikayesi

“Herkesin iyi yaptığı bir şey vardır.”

Yıl 1987. Yer Harlem. Bu kadarı bile, ne tür bir dram izleyeceğimizin ipuçlarını veriyor. Ama ötesini tahmin etmek de, görünce inanmak da zor. Claireece ‘Precious’ Jones, babası tarafından tecavüze uğrayan, annesi tarafından sürekli sözel ve fiziksel şiddete maruz kalan, okuma yazması olmayan, 16 yaşında obez bir genç kız.
Babasından ikinci defa hamile kalınca, okuduğu okuldan ayrılmak zorunda kalıyor. Ancak, müdürün aracılığıyla gönderildiği ‘alternatif’ okul, karanlık hayatının içinde, uzakta bir yerlerde de olsa bir ışık görmesine yardımcı oluyor.

Gabourey Sidibe’ın göz dolduran bir gerçekçilikle oynadığı Precious’un yaşadığı kabusların önüne çektiği beyaz düşler, bizi, tecavüze uğrarken kendini bir müzik klibinde kurguladığı, aynaya baktığında sarışın ince bir kız gördüğü sürreal dünyalara götürüyor. Ama hiç zavallı biri değil Precious.
Hayal gücü kuvvetli cengaver bir Harlem çocuğu. Precious’un ‘kıymeti’, belgeseli çağrıştıran toplumsal gerçekçilikle eğlenceyi ustaca harmanlamasından geliyor. Bol ödüllü Kesişen Yollar filminin yetenekli yapımcısı Lee Daniels, bu malzemeden, duygu sömürüsüne hiç bulaşmadan, çok derinlere nüfus edebilen, sert ama umutlu, salona nasıl bir beklentiyle girerseniz girin, şaşırtacak bir film yaratmış.NOT ONE LESS / BİR ÖĞRENCİM İÇİN

1999 Venedik Film Festivali’nde “Altın Aslan”a layık görülen filmin öyküsü gerçek olaylardan yola çıkılarak yazılmış. Belgesele yakın bir anlatımı olan filmin oyuncuları da gerçek hayattaki kimlikleriyle çıkıyor karşımıza. Çin eğitim sistemindeki aksaklıklar üzerinde duran Bir Öğrencim İçin, ailesini geçindirebilmek için okulu bırakıp kaçan bir çocuğun ve onu geri
 getirmek üzere peşinden şehre giden genç bir öğretmenin öyküsünü anlatırken, duygu dokusunu izleyicisine iletmede oldukça başarılı. Film, anlatmak istediğini sade ama sıradan olmayan, akıldan çıkmayacak görüntülerle veriyor. Sıcacık diliyle izleyicisini sarıp sarmalıyor. Bir Öğrencim İçin, yalın ve duygu yüklü öyküsüyle Çin sinemasından hoş bir örnek, dünya sinemasını koleksiyonunda bulundurmak isteyenler içinse güzel bir seçim.

Yapım: 1999 ~ Çin
Tür: Dram, Komedi
Yönetmen: Yimou Zhang
Görüntü Yönetmeni: Hou Yong
Oyuncular: Enman Gao, Huike Zhang, Minzhi Wei, Zhenda Tian, Zhimei Sun
Senaryo: Xiangsheng Shi
Yapımcı: Weiping Zhang, Yu Zhao
Müzik: Bao San


VIOLIN / KEMAN

Bir keman, cephane, bir ordu, başkaldıran insanlar ve haklar için verilen mücadele... Yaşlı kemancı Plutarco, gerilla oğlu Genaro ve sessiz torunu Lucio bir yandan taşra müzisyenleri bir yandan da hükümete karşı mücadele veren köylü gerillalar olarak çifte hayatlar sürmektedirler. Ordu köyü boşaltıp işgal edince mısır tarlasında gömülü cephaneyi almak için köye geri dönen Plutarco ile zalim yüzbaşı arasında silahlar ve müzikle oynanan bir kedi fare oyunu başlar.


WASTE LAND / ATIK ARAZİ

Uzun yıllar üzerinde çalışan bu belgesel tadındaki yapım Vik Muniz’in Brooklyn’den Brezilya’ya kadar uzanan yolculuk hikayesi catador ismindeki bir grupla tanışması ile son bulacaktır. Bu grupta bulunan insanlar ise çöplüklerde sürekli bişeyler arar ve bulduklarıyla ise sanat yapmaya çalışırlar.
Polanya yapımlı bir belgesel olan “Waste Land” Filmi 2011 de belgesel dalında Oscar’a aday olan yapım gösterildiği zamandan bu yana oldukça övgü almıştır.
Tür: Belgesel
Yönetmen: Lucy Walker, Karen Harley, João Jardim
Müzik: Moby


TUYA'NIN EVLİLİĞİ / Tuya’s Marriage

Çin endüstrisinin kırsal alanlara bile sızdığı Kuzeybatı Moğolistan’ın uçsuz bucaksız steplerinde, hükümet çobanları göçebe yaşamı bırakmaya ve kente yerleşerek çiftçilik yapmaya zorlamaktadır. İki çocuk annesi olan kararlı ve güzel Tuya, toprağını terk etmemek için direnmekte, steplerde ailesinin
yaşamını sağlamak için çabalamayı tercih etmektedir.

Tuya, aynı zamanda engelli kocası Bater’in iyi niyetle, Tuya’yı yüklerinin bir bölümünden kurtarmak için yaptığı boşanma ısrarlarına da karşı koymaktadır. Bir gün zamansız bir hastalığa yakalanan Tuya, en azından Bater’in bakımını üstlenecek bir koca bulmak adına, boşanmayı yeniden düşünmeye karar verir. Ne var ki Tuya’nın taliplerinden hiçbiri Bater’in yükünü de üstlenmeye niyetli değildir, eski okul arkadaşı ve petrol işçisi Baolier dışında.

Baolier, Tuya’yı ve çocukları büyük kente götürür. Fakat doğduğu topraklardan ve ailesinden uzak olmaya dayanamayan Bater intihara teşebbüs eder. Tuya için harekete geçme zamanı gelmiştir.

Yönetmen: Wang Quanan
Senaryo: Wei Lu, Quanan Wang
Görüntü Yönetmeni: Lutz Reitemeier
Kurgu: Quanan Wang
Yapımcı: Jugang Yan, Deshun Gong
Kostüm Tasarımı: Craig Cheeseman
Yapım: 2007, Çin
Süre: 96 Dakika
Tür: Dram
Oyuncular: Nan Yu, Bater, Sen’ge, Zhaya


TABUTTA RÖVAŞATA

Araba sevdalısı bir otomobil hırsızının hüzünlü öyküsü. Rumelihisarı'nı mesken tutan Mahsun (Ahmet Uğurlu), evsiz-barksız işsiz ve kimsesi olmayan bir garibandır. Tüm dostları balıkçılardır. Sabahçı kahvesindeki çay borçlarına kadar herşeyine balıkçı dostlarından Reis'in (Tuncel Kurtiz) sa
hiplendiği Mahsun, otomobil çalarak yaşamını sürdürür.
Yaşamındaki tek tutkusu arabalardır.
Geceleri çaldığı arabaları sabaha dek gezdikten sonra yerlerine bırakır. Çoğu zaman da onları garip bir coşkuyla, okşarcasına yıkayıp temizleyerek... Yine Reis'in sayesinde sandelyeler üzerinde uyuklamaktan kurtulur ve kahvenin tuvaletine bakma işini üstlenir. Bir gün, kahveye gelen eroin bağımlısı kıza (Ayşen Aydemir) aşık olur. Birden dünyası değişen Mahsun, hiçbir karşılık beklemeden, yatacak yeri olmayan kıza odasını açar.
Ne var ki beyazcı kız, eroin almak için bedenini, bu açılan odada erkeklere satarak Mahsun'un saf dünyasında bir düş kırıklığı yaratacaktır.

Ödülleri

* 1996-33. Antalya Film Şenliği-Altın Portakal-En İyi Erkek Oyuncu (Ahmet Uğurlu)
* 1996-33. Antalya Film Şenliği-Altın Portakal-En İyi Senaryo (Derviş Zaim)
* 1996-33. Antalya Film Şenliği-Altın Portakal-En İyi Film
* 1996-33. Antalya Film Şenliği-Altın Portakal-En İyi Kurgu
* 1997-9.Ankara Film Festivali-En İyi Erkek Oyuncu (Ahmet Uğurlu)
* 1997-16.İstanbul Film Festivali-Jüri Özel Ödülü(Derviş Zaim)
* 1997-Türk Eleştirmenleri Birliği-En İyi Oyuncu (Ahmet Uğurlu)


ATEŞKES / JOYEUX NOEL

1. Dünya Savaşı sırasında cephede birbirlerine 10′ar metre uzaklıkta siperlerde yeni yılı karşılamak üzere olan askerlerin hikayesi anlatan bir başyapıt.
1915, Avrupa’da umut yerine büyük bir tedirginlik ve kaygı ile karşılanmaktadır.
Yeni patlak vermiş olan savaş korkunç yüzünü göstermeye başlamıştır. Alman, Fransız ve İskoç orduları yeni yıl arifesinde cephede karşı karşıya gelirler. Çoğu savaştan önce sıradan siviller olan askerler kendilerine verilen emirler nedeniyle ölmekte ve öldürmektedirler.

Savaşın tüfek ve bomba sesleri arasında yılbaşı gecesi bir sürpriz yaşanır ve önce İskoçya daha sonra Alman cephesinden yeni yıl melodileri yükselmeye başlar. Ortak bir kültürü paylaşan, bu üç “düşman” orduyu birbirine yaklaştıran bir yumuşama rüzgarı eser. Bunun üzerine komutanlar bir gecelik ateşkes için anlaşırlar ve tüm askerler yeni yılı birlikte kutlar.
Sigarların, çikolataların ve resimlerin değiş tokuş edildiği gecenin ardından, ertesi gün birbirlerine kurşun sıkacak olmanın burukluğuyla ayrılırlar.
Gece yerini güne bırakırken şarkıların yerini silah sesleri alacaktır


ATEŞKES:FİLM KÜNYE
Yapım:2005 ~ Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, Romanya Tür:Dram, Romantik, Savaş
Yönetmen:Christian Carion
Oyuncular:Diane Kruger, Guillaume Canet, Daniel Brühl, Benno Fürmann, Dany Boon, Michel Serrault, 
Frank Witter, Gary Lewis, Natalie Dessay, Robin Laing, Rolando Villazón, Suzanne Flon Senaryo:Christian Carion Yapımcı:Christophe Rossignon
Görüntü Yönetmeni:Walther Vanden Ende
Müzik:Philippe Rombi

GÖRÜNMEYENLER / İNVİSİBLES

Isabel Coixet, Wim Wenders, Fernando Leon de Aranoa, Mariano Barroso ve Javier Corcuera bağımsız sağlık ajansı Sınır Tanımayan Doktorlar ve Javier Bardem’in şirketi Pinguin Films ile el ele vererek Afrika’da ve Latin Amerika’da ihmal edilen, tecavüze ve saldırıya uğrayan ve yaşam
larını vahşetten kaçmaya çalışarak acı ve korku içinde devam ettiren insanların öykülerini kayda almışlar. Görünmeyenler, görmek istemediğimiz, ancak korku ve tedirginliklerimizin içinde hep varolan gerçekler hakkında. Bu film hikayelerin hikayesi; daha önce duymuş olsak bile, birçoğumuzun zihninin ücra köşelerine iterek unutmayı tercih ettiği hikayelerin bildirisi. Kayıtsızlığımızın susturduklarına ses verme çabası.
Görünmeyenler aynı zamanda gerçeklere sırt çevirmeyenlere mütevazı bir teşekkür niteliğinde. Hepsinden önemlisi, söz konusu beş yönetmenin, bu insanların hikayelerini görünür kılma istekleri ve gerçek olduklarını düşünmek istemediğimiz için göremez olduğumuz bu hikayelere ışık tutmaları. Görünmeyenler en özünde, birçok insanın yardıma muhtaç yaşadığı bu dünyada sert bir uyanış çağrısı.


ödüller
2007 Berlin Film Festivali
Tribeca Film Festivali
Guadalajara Film Festivali
2008 Goya Ödülü


YAŞAMIN GEREKSİNİMLERİ – Ce qu’il faut pour vivre

Tür: Dram
Yönetmen: Benoît Pilon
Oyuncu: Antoine Bertrand, Denis Bernard
Yapım: 2008, Kanada, 102 dk.

Farklı bir dünyadan gelen bir adamın modern dünyada yaşadıkları üzerine sıradışı bir Kanada filmi…
1952 yılında bir Inuit avcısı, tedavi görmek üzere Kanada’da bir hastaneye gelir. Tüberküloz olmuştur ve tedavi için ailesini ve yakınlarını kuzeyde bırakmak zorunda kalmıştır. Bir kelime bile Fransızca bilmemesi Quebec’te kendisini yabancı gibi hissetmesine yol açmaktadır.

Genie Awards
Genie Best Achievement in Direction
Benoît Pilon Kazandı 2009
Genie Best Achievement in Editing
Richard Comeau Kazandı 2009
Genie Best Performance by an Actor in a Leading Role
Natar Ungalaaq Kazandı 2009
Genie Best Screenplay, Original
Bernard Émond Kazandı 2009
Genie Best Achievement in Costume Design
Francesca Chamberland Aday 2009
Genie Best Achievement in Music - Original Score
Robert M. Lepage Aday 2009
Genie Best Motion Picture
Bernadette Payeur, René Chenier Aday 2009
Genie Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Éveline Gélinas Aday 2009
Jutra Awards
Jutra Best Actor (Meilleur Acteur)
Natar Ungalaaq Kazandı 2009
Jutra Best Film (Meilleur Film)
Bernadette Payeur, René Chenier Kazandı 2009
Jutra Best Screenplay (Meilleur Scénario)
Bernard Émond Kazandı 2009
Jutra Best Direction (Meilleure Réalisation)
Benoît Pilon Aday 2009
Jutra Best Music (Meilleure Musique)
Robert M. Lepage Aday 2009
Montréal World Film Festival
Public Award /a> Kazandı 2008
Public Prize for the Best Canadian Film /a> Kazandı 2008
Special Grand Prize of the Jury /a> Kazandı 2008
Grand Prix des Amériques /a> Aday 2008
Palm Springs International Film Festival
FIPRESCI Prize Best Actor
Natar Ungalaaq Kazandı 2009
Vancouver Film Critics Circle
VFCC Award Best Actor in a Canadian Film
Natar Ungalaaq Kazandı 2009
Washington DC Filmfest
Capital Focus Award Special Commendations
Benoît Pilon Kazandı 2009
Capital Focus Special Jury Award /a> Kazandı 2009SARHOŞ ATLAR ZAMANI

Bahman Ghobadi’nin 2000 yılında yönetmenliğini yaptığı Kürtçe / Persçe bir film.
Cannes Film Festivalinde Altın kamera ödülü aldı. Bahman Ghobadi’nin ilk uzun metrajlı filmidir. Mekan olarak İran yakınlarında Ghobadi’nin de köyü olan Kürt köyü Bane seçilmiştir.
Olay ve kişiler gerçeklere dayanır. Filmin ismi soğuğa dayanmaları için atlara verilen viskilerden gelmektedir.
Konusu
İran, Irak, Türkiye sınırında yaşan Kürt bir ailenin dramı anlatılır. Anne ve babasının ölümünden sonra Ayoup, engelli ağabeyi Madi’nin tedavisi için katır sırtında İran’a yük taşımaya başlar. Bu sırada ablası kardeşi Madi ile ilgilenmektedir.
Çetin kış şartlarında İran - Irak sınırında çeşitli işler yapar. Birgün soğuktan donmamaları için yük taşımacılığında kullanılan atlara viski içirdiklerini görür. Fakat yük taşıyan insanlar soğuktan çalışamamaktadırlar. Ardından Ayoup daha fazla para kazanabilmek adına kardeşi Emine ile birlikte kaçakçılığa başlarlar. Savaşın enkazları, halkın yoksulluğu sahne sahne gözler önüne serilir. Savaşın izlerinde, yaşanan gerçek bir hikâyedir. Filmde atlara gösterilen özen, insanlara gösterilmez.
Madi’nin tedavisi için para kazanamayan Ayoup’un ablası, kendinden yaşça büyük bir Iraklı ile Madi’nin tedavisi karşılığında evlenmeyi kabul eder. İran sınırından Irak sınırına at üstünde Madi ile birlikte gider. Fakat Irak’ta Ayoup’un eline bir katır tutuşturularak Madi ile birlikte İran’a gönderilir.
Filmin Önemi
Filmin konusu ve kişileri gerçektir ve hiçbiri profesyonel değildir. Filmde konuşmalar çok az yer tutmaktadır. Genelinde görselliğin ön plana çıkmasının yanısıra belgesel üslubuna sahiptir. Bahman Ghobi bu filmden sonra çocukların, karın yağmasıyla birlikte kapanan yollarda tekrar katır taşımacılığına başlayacaklarını söyler. Engelli Madi ise gerçek hayatta tedavi için hala para bulamamıştır.


YEPYENİ BİR HAYAT / A Brand New Life

Dokuz yaşındaki Jin-Hee, babası tarafından bir yetimhaneye geri alınmamak üzere bırakılır.
Fakat Jin-Hee babasının bir gün döneceğine inanmaktadır ve bu inançla bırakıldığı yere uyum sağlamamakta direnir.
Evlât edinmek üzere batılı çiftlerin ziyaretlerde bulunduğu yetimhanede artık bekleyiş hakimdir.
Film yönetmenin anılarından esinlenerek yapıldı.

Film birçok ödül almış. Bunlardan bazıları ; •
2009 Tokyo En İyi Asya Filmi •
2009 Cinekid (Amsterdam) Jüri Ödülü •
2009 Goa En İyi Yönetmen •
2009 Asya-Pasifik Sinema Ödülleri En İyi Çocuk Filmi •
Berlin Film Festivali - Special Mention


Tür : Dram
Gösterim Tarihi : 30 Temmuz 2010
Yönetmen : Ounie Lecomte
Senaryo : Ounie Lecomte
Yapım : 2009, Güney Kore / Fransa
İÇİMDEKİ DENİZ; (Mar adentro) Alejandro Amenabar'ın yönettiği 2004 yapımı film.

Senaryosunu Mateo Gil ve Alejandro Amenabar'ın birlikte yazdığı filmin baş karakteri tamamen felçli olan Ramon Sampedro'yu oynayan Javier Bardem bu rolü ile Venedik Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır.

ÖDÜLLER;
2005 Altın Küre - En İyi Yabancı Film
2005 BFCA Award - En İyi Yabancı Film
2005 Bangkok Film Festival - En İyi Film & En İyi Aktör
2004 Venice Film Festival- Jüri Büyük Ödülü - Gümüş Aslan
2004 Venice Film Festival - En İyi Yabancı Film Ödülü
2004 Venice Film Festival - En İyi Erkek Oyuncu Ödülü
Volpi Cup - En İyi Aktör (Javier Bardem)
Young Cinema Award (En İyi Uluslararası Film)
2004 European Film Award - En İyi Aktör & En İyi Yönetmen
2004 NBR Award - En İyi Yabancı Film
2004 Hollywood Film Festival - En İyi Avrupa Filmi
2004 ONDAS-Cinemania Award - En İyi Yönetmen
HAYAT GÜZELDİR / LIFE IS BEAUTIFUL

(İtalyanca: La vita è bella), II. Dünya Savaşı zamanında karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi kamplarına götürülen Yahudi bir babanın ve peşinden giden İtalyan bir annenin, çocuğunu korumak için yaptığı sayısız özveriyi anlatıyor.

1999'da 7 dalda Oscar'a aday olan film, en iyi yabancı film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi müzik dallarında bu ödülü kazandı.


Yönetmen : Roberto Benigni
Senaryo : Vincenzo Cerami, Roberto Benigni
Oyuncular : Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giustino Durano, Lidia Alfonsi, Marisa Paredes, Giorgio Cantarini, Gil Baroni, Claudio Alfonsi, Raffaella Lebboroni, Francesco Guzzo, Pietro De Silva, Amerigo Fontani, Giuliana Lojodice, Horst Buchholz, Sergio Bini Bustric
Yapımcı : Gianluigi Braschi, Elda Ferri
Görüntü Yönetmeni : Tonino Delli Colli
Müzik : Nicola Piovani

İKİ DİL BİR BAVUL /the two languages, a suitcase


üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmenin bir yılını, onun okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir topluluk ve kültür içindeki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık oluruz. Bu süreç bo
yunca öğretmen ve çocuklar birbirlerini yavaş yavaş tanımaya ve anlamaya başlarlar.


Recent university graduates and the Turkish teacher assigned to a remote Kurdish village in a year, Starting a new school and tells his experiences with children who do not speak Turkish. Over one year, the teacher is alone in a different community and culture, communication problems in children and the villagers lived, we witness the change in children. Throughout this process the teacher and the children slowly get to know each other and begin to understand.
KİRAZIN TADI ; (Farsça: طعم گيلاس , Ta'm-e gīlās; İngilizce: Taste of Cherry),
1997 İran yapımı Abbas Kiyarüstemi filmidir. Tahran'ın kenar mahallelerinden birinde arabasıyla dolaşarak para karşılığında kendisini öldürecek birini arayan orta yaşlı bir adam hakkında, minimalist bir filmdir.

Çekim senaryosu, kitap olarak basıldı. Film, gösterildiği yıl, Cannes Film Festivalinde Shohei Imamura'nın 

Yılanbalığı filmiyle Altın Palmiye ödülünü paylaştı. Çeşitli ülke eleştirmenlerinden övgüler alan film, internet sitesi Rotten Tomatoes'ta da %80 olumlu puan aldı.

Yönetmen: Abbas Kiarostami
Oyuncular: Homayoun Ershadi, Ahdolrahman Bagheri, Afshin Khorshidbakhtari, devamı...

Orijinal adı: A taste of cherry
uzun metrajlı film İran . Tür: Dramatik komedi


AŞKIN SON MEVSİMİ

Ölümünün 100. yılı sebebiyle tüm dünyada anılan büyük yazar Tolstoy’un son yılına ayna tutan film “Aşkın Son Mevsimi” Oscar ve Altın Küre adaylıklarıyla ön plana çıkan oyuncuları Helen Mirren, Christopher Plummer, James McAvoy, Paul Giamatti ile de bu yılın en çok söz edilen ve beğenilen filmleri arasında yer alıyor. Büyük Rus yazarın son yılını aktarırken aşkla yaşamanın zorl
uğunu ve aşksız yaşamanın imkansızlığını da anlatan ve Jay Parini’nin romanından uyarlanan filmi Altın Ayı adayı yönetmen Michael Hoffman yönetiyor. Komedi ve dramı mükemmel bir şekilde dengeleyen film, biri sonlarına gelmiş biri ise yeni filizlenmekte olan iki büyük aşkın hikayesini anlatırken Tolstoy’un şöhreti ve zenginliği etrafında dönen entrikaları da yansıtıyor.

19. Yüzyılın paparazzisi gece gündüz Tolstoy’un malikanesinin dışında beklemekte, maddiyattan uzak bir yaşama felsefesi akımını başlatan Tolstoy ile karısı ve esin perisi kontes Sofya arasındaki kavga dedikodularını doğrulayacak bir fotoğraf yakalamanın peşinde. Sofya’dan nefret eden Chertkov Tolstoycu düşüncenin daha fazla yayılması için vasiyetinde kitaplarının haklarının Sofya’ya değil halka bırakılması için Tolstoy’u ikna etmeye çalışmakta. Sofya, Chertkov’un planlarını öğrenmeye ve Tolstoy’u vasiyetini değiştirmemesi için ikna etmenin peşinde. Bu çekişmeler yumağının ortasında ise Tolstoy’un sekreteri olma şansına erişmiş Tolstoycu presinplere katı bir şekilde bağlı olan genç, naif bir delikanlı Valentin. Burada hayatında ilk kez aşkla tanışan Valentin olaylara herkesden farklı bir gözle bakmaya başlayacak, hayat ve aşka dair düşünceleri derinden değişecektir.


MODİGLİANİ

Amedeo Modigliani 18. yüzyılda yaşamış olan, yaptığı eserler ve sahip olduğu düşüncelerle aydınlanmanın gizli isimlerindendir. Bu ressamın en büyük özelliği popülerliğe önem vermemesi ve zengin – görgüsüz sosyeteyi her fırsatta aşağılamasıdır. Çağdaşlarına göre, hayatı sefalet içinde geçmiş olmasına rağmen büyük saygıyla anılan usta ressamın biyografi filmini sizlere sunuyoruz.
Filmde, güzel gözlü Jeanne’nin portresini yapacak olan ressam, 39 yaşında yaşama veda etmiş birisidir. Ardında bıraktığı asil yaşamı ve eşsiz eserleriyle günümüzde ilham kaynağı olmaya devam ediyor

Tür: Biyografi, Dram
Yönetmen: Mick Davis
Müzik: Guy Farley
Süre: 2 saat 8 dk
Andy Garcia, Elsa Zylberstein, Susie Amy, Eva Herzigova, Miriam Margolyes, Omid Djalili
film 18.yy da yaşamış olan ünlü ressam modigliani'nin hayatını anlatmaktadır herhangi bir ödülü olmamasına rağmen izlemeniz tavsiye edilir.keyif alacağınıza eminiz.


KORO

Film savaş sonrası Fransa'da 1949 yılında geçer. İşsiz müzik öğretmeni Clement Mathieu (Gérard Jugnot) gelen bir teklif üzerine yatılı erkek öğrencilerden oluşan bir okulda işe başlar. "Suyun Dibi" (Fond de l'Etang) adı verilen okulda tamamen birbirlerinden farklı karakterlerden oluşan ve oldukça asi tavırlar sergileyen genelde kimsesiz fakir öğrenciler bulunmaktadır.
Okulun müdürü (Françoi
s Berléand) ise öğrencilere karşı oldukça sert davranmakta, hücre cezası ve dayak gibi acımasız cezalar vererek disiplini sağlamaya çalışmaktadır.

Bu gibi cezalar ile hiçbir sonuca varılamayacağını düşünen Clement, cezaların caydırıcı olmak bir yana öğrencilere ispiyonculuğa özendireceğini ve aralarındaki çatışmanın artacağını düşünür.
Aklına gelen en iyi çözüm, en iyi bildiği iş olan müzik sayesinde öğrencilere ulaşarak onlara farklı bir dünyanın kapılarını aralayabilmek olur.


KÖR DAĞ / BLİND MOUNTAİN

üniversite mezunu genç bir kız ailesine maddi destek olmak amacıyla girdiği işte, arkadaşı ve müdürüyle birlikte ilaç yapımında kullanılan bazı bitkileri toplayıp satan köylülerden almak için medeniyetten uzak bir dağ köyüne gider... ancak burada onun hayatını kökten değiştirecek bir olayın kurbanı olacaktır...

2007 yılında Bratislava International Film Festival'inde Bü
yük Ödül ve Ekümenik jüri tarafından Özel Mansiyon kazanan, ve 2008 İstanbul Film Festivali'nde Avrupa Konseyi Film Ödülü kazanan yönetmen Yang Li'nin 2007 tarihli bu filmi, Çin'in uzak köylerinde hala süre gelmekte olan "gelin satın alma" sorununu yürek burkan, çarpıcı ve etkileyici bir dille seyircisine aktarıyor.

Mang shan (2007)
Yönetmen:Yang Li
Tür:Dram
Süre:95 dk
Ülke:Çin
Film Dili:Çince
PARAMPARÇA AŞKLAR KÖPEKLER

Octavio, hayatta hiçbirşey elde edememiş olan boştagezerin biridir. Aynı zamanda, yengesi Susana’ya vurgundur. Öte yandan, başarılı bir editör olan Daniel, nevrotik bir süpermodel olan Valeria’yla birlikte yaşamak için eşini ve çocuklarını yüzüstü bırakıp lüks bir kata çıkmıştır.

El Chiavo namıyla bilinen eski bir hükümlü de, gizli bir ilişki içinde olduğu genç bir kız
ın hayatını işgal etmiş durumdadır. Varlıklı bir işadamını öldürmek için tutulan bu caninin yolu, diğer öykülerin karakterleriyle ve iki köpekle çakışınca ortaya garip bir durum çıkar.

Meksico City için bile alışılmadık türde bir vahşet doğacaktır bu hayat girdaplarından...

Yönetmen: Alejandro González Inárritu
Oyuncular: Goya Toledo, Alvaro Guerrero, Emilio Echevarria, devamı...

Orijinal adı: Amores perros
uzun metrajlı film Meksika . Tür: Dram , Gerilim
Süre: 153 dk Yapım yılı: 2000

Özet: Meksika sinemasının son yıllardaki en dikkat çekici yapımı, çakışan üç hikayeyi birarada kurguluyor.

2001 yılında “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar ve Altın Küre adayı olan film, Şikago, Tokyo, Cannes, Los Angeles, Moskova, Havana Film Festivalleri gibi pek çok uluslararası festivalde toplam 30 ödül aldı.


CAMINO
Camino on bir yaşında olağanüstü bir duygusallığa sahiptir. Hayatında tamamem yeni olan “aşık olmak ve ölmek” durumları ile aynı anda yüzleşmektedir. Her şeyden önce, Camino’nun yolunda her karamsar engel parlak bir ışıktır. Derin mutluluk hissetmek, aşık olmak ve yaşama arzusu için de yapılan her teşebüssüde kefenleyip karanlığa gömmektedir. Gerçek bir olaydan esinlenen “Camino”, koyu Kato
lik annesinin ve Kilise’nin baskısı sonucu ölüme giden genç bir kızın yaşamını konu alıyor.

Yönetmen : Javier Fesser
Tür : Dram
Süre : 138 dakika | 138 min
Ülke : Spain
Oyuncular : Nerea Camacho , Carme Elias , Mariano Venancio , Manuela Vellés , Lola Casamayor.
1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...