1 Eylül 2012 Cumartesi

ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILAR VE KARELERİMary Ellen Mark: "Ram Prakash ve sevgili fili Shyama'nın 1990'da Hindistan'da çektiğim fotoğrafını tutuyorum. O dönem gerçekleştirdiğim bir proje kapsamında 18 adet sirk fotoğraflamıştım ve bu inanılmaz bir deneyimdi. Maalesef Syama bu fotoğraf çekildikten birkaç ay sonra öldü."


Mark Seliger: "Bu fotoğraf aslında Nirvana'nın bir albüm tanıtımı için çekilmişti fakat resim çekildikten 2 ay sonra Kurt kafasına bir silah dayayarak intihar etti ve bu resim Rolling Stone dergisinin en önemli kapaklarından biri olarak akıllarda kaldı."Lyle Owerko: "Kimse bu kadar güzel ve ılık bir günün insanoğlunun gördüğü en karmaşık ve acı verici olaylardan birine zemin olacağını bilmiyordu. Bu resim milyonlarca insanın binlerce hikayesini birbirine bağlayan olayların küçük bir parçası. Yazılmış kelimeler asla olanların tümünü iletemez, sesleri özetleyemez, kokuları ve hatta o günden hafızamda donmuş olan sesleri ifade edemez. Gelecek nesillere neler olduğunu göstermek için ve masumiyetin bir anda kaybolabileceğini kanıtlamak için 9/11'i çekerken elimden gelen en iyi işi yaptım. Umarım zamanla yaralar ve acılar iyileşir, bilgelik ve barış bu olayın tüm karanlığının üzerine çıkar, ve bu sayede insanlık anlayışın olduğu yeni bir zamana adım atar.''

Karen Kuhen: "1993 tarihli National Geographic için gerçekleştirilen "Cats Story" çekiminden. Yönetmen Thomas Kennedy benden kedilerle ilgili özgün bir hikaye çekmemi istemişti. Bu çekimi gerçekleştirmek gerçekten çok keyifliydi. Mavi kedi ve balerin ayakları George Balanchine'den esinlenme, kendisi dansçılarını eğitirken kedilerin parmaklarının uçlarına doğru düştüklerini söylerdi."

Harry Benson : "Beatles'ın menajeri Brian Epstein'in gruba Amerika müzik listelerinde bir numarada olduklarını söyledikten hemen sonra, ve ben de onlarla New York'a gidiyordum, 1964."

Douglas Kirkland, unutulmayan Hollywood ikonu Marilyn Monroe’yu beyaz çarşafların içinde ölümsüzleştirdi. Tabii ki bu kareyle kendi de ölümsüzleşti.


Brian Smith: "Fotoğrafın büyüsü sırada ne yakalayacağını bilmediğinde gerçekleşiyor."


Brent Stirton: "Burası Demokratik Kongo Cumhuriyetindeki ilk Ulusal park Virunga. Gümüş sırtlı dağ gorili, 6 dişi gorille beraber kaçak avlanma ve yasa dışı kömür yapımına karşı duran orman bekçilerinin geri adım atmalarını sağlamak için öldürüldü. Yaşayan gümüş sırtlı dağ gorillerinin sayısının yalnızca 40 olması bekçilerin yıkılmasına sebep oldu. Bekçiler 600 kiloluk gorili tepelerden ve ormandan geçerek 5 kilometre boyunca taşıdılar. Ayda 10 dolardan az kazanan bekçilerin 120'den fazlası son 10 sene içerisinde hayatını bu işi yaparken kaybetti. Onlar birer kahraman, bu inanılmaz Afrikalı adamları tanımlamak için bundan daha iyi bir kelime olamaz."

Elliot Erwitt: "Resimdeki kareyi 1974 yılında New York Central Park'taki evimin karşı caddesinde yakaladım. Üzerinden 38 sene geçti ve ben fotoğraftaki insanların izini kaybettiğim için üzüntü duyuyorum."


Bill Eppridge, Robert F. Kennedy'nin vurulmasının hemen ardından 5 haziran 1968'de çektiği kareyi gösteriyor.


Boksun efsane ismi Muhammed Ali’nin 1965’te Sonny Liston’u yendiği maçtan geriye Neil Leifer imzalı bu fotoğraf kaldı. Ringlerdeki gurur ve zafer anı...,

Jeff Widener, 1989’da Çin’deki öğrenci ayaklanması sırasında Tienanmen Meydanı’nda tanklara meydan okuyan okuyan öğrenciyi görüntüleyerek tarihe not düştü1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...