23 Aralık 2013 Pazartesi

deneme / Çağın tehlikesi “küresel insanlık”


Bana şimdi şu dünyada yitip gitmesinden korktuğun şeyin ne olduğunu sorsalar, sanırım ilk yanıtım ‘’insanlık ‘’ olurdu. İnsanlık; insanı insan yapan, onun doğasını oluşturan ve kâinattaki tüm diğer canlılardan ayıran en önemli özellik olması bir yana ferdi ve içtimai hayatımızın daha iyi hale gelmesi için zaruri bir ihtiyaç. Bu zaruri ihtiyaç, iyilik, doğruluk, dürüstlük ve sevginin sentezinden oluşmuş bir yaşam kaynağı.

Peki, yaşamı bu kadar sevimli ve cazip kılan bu insani vasıfları, neden kendi elimizle yok etmeye çalışıyoruz ya da yok olmasına müsaade ediyoruz, göz yumuyoruz. Oysa insan, günlük hayatında kötülüklerden uzak, iyiliklere yakın durmalı ki şu hayat daha yaşanılır olsun. Elbette ki bu konu da hala iyi niyetini koruyanlar var. Çevrelerine basiret duygusu ile bakabilen hassas ruhların varlığını az da olsa görüyoruz. Lakin onları da giderek kaybediyoruz.

Bizim bindiğimiz dalı kesme gibi bir huyumuz var. İyi olanı ötekileştirip, kötü olanı berileştiriyoruz. Bizi iyi gelen, yaralarımızı saran, engin duygularla donatılmış insanları bencilce davranarak değersizleştiriyoruz. Kendimizden bir bakıma özümüzden kopuyoruz. Sahici ve güzel yanlarımızı bir daha gün yüzüne çıkarmamak uğruna içimize gömüyor ya da onu öylesine yol kenarına bırakıp terk ediyoruz. Ve sonra gönül yıkıyor, gönül yakıyoruz, mütemadiyen…

Tüm bunların kaynağı nedir sizce? Tüm bunları kaynağı yolumuzu kaybetmemiz ve yolumuzu kaybetmemize neden olanları hayatımıza sokmamız.

O zaman tüm kaygılarımızı bir tarafa bırakalım, maddi ve manevi ne varsa… Şimdi asıl endişe etmemiz gereken tek şey şu olmalı;  nefsin girdabında firavunlaşıp bir virüs gibi yayılan “küresel insanlık”
Saygı, sevgi, hoşgörü gibi faziletleri tanımayan, kendisi gibi düşünmeyi hor gören, aşağılayan hatta hızını alamayıp şiddete başvuran, başkaları acısına sevinen, sevincine üzülen, seni sen olduğun için değil, makam mevki güç kudret sahibi olduğun için değer veren, düştüğünde elini tutmayan, ayıbı, hatanı ortaya çıkarmaktan zevk alan, bugün yüzüne gülüp yarın sana düşman olan, çağın hastalığı “insanlık müsveddesi” yaygınlığından endişe etmeliyiz.

Lakin çoğu zaman bu insanlık müsveddeleri, teşhis edilecek yâda fark edilecek gibi değil, hastalıklarını menfi hisleri uğruna öyle manipüle ediyorlar ki ve maskeleri o kadar sağlam ki… Bu yüzden hep bir aldanış, hep bir hayal kırıklığı yaşıyoruz.

Bizler sonsuzluğa giden bir geminin içindeyiz. Rengimiz, ırkımız, dinimiz,  dilimiz farklı olsa da o gemide hepimiz birer yolcuyuz. Nefret, kin ve bencilce davranışları verdiği sıkıntılar koca bir gedik açabilir o gemide. Sadece sen değil, seninle beraber tüm canlılar zarar görür. Canlı diyorum, çünkü insani duygular sadece size benzeyenlere değil şu dünyada yaşama hakkı olan tüm canlılara hatta nesnelere bile dokunmalı.
“Ben” merkezli bir hayatı benimsemek, hayatın başlangıcı değil, belki de sonudur. Gerçek insanlık ufkuna yükselmiş olanlar, hayatını başkalarına adayanlardır. Adanmışlık ruhu ile hareket edenlerdir. Nefretten nefret ederek hayatından silip atanlardır. Yunus Emre’nin, Mevlana’nın, Pir Sultan Abdal gibi halkın sevgisini kazanmış ulvi kimselerin, insanlığa ışık tutan sözlerini kendilerine şiar edinenlerdir.

Bizler, insan ve insanlık arasındaki ipi daha sıkı tutarak, her türlü sıkıntılara karşı müşterek hareket etmeli,  ölçüsüzce davranışlarımızdan uzak durarak aramızdaki bağı kuvvetlendirmeliyiz. Sevgi ve kardeşlik çatısı altında kin ve nefretimizden arınmalı ve bütün şeytani dürtülere başkaldırarak bir olmalı, biz olmalıyız.
Mevlana’nın dediği gibi;  “ sevgide güneş gibi ol / dostlukta ve kardeşlikte akarsu gibi ol / hataları örtmede gece gibi ol /  tevazuda toprak gibi ol / öfkede ölü gibi ol / ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol…
  yazan : Pınar Kara

 "susmak güzel"

2 yorum:

  1. İlk diyorsun ama güzel olmuş::))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. ilk hocam bir arkadaşımın tavsiyeyi ile yazdım deneme konusunda başarıma bakacaktı o da çok beğenmiş :)) bundan sonra yazarım sanırım :)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...