24 Aralık 2013 Salı

deneme / Sözün Eri Olmak

SÖZÜNÜN ERİ OLMAK

Dünyada en çok sevilen, en çok takdir gören ve en çok aranan insan; sözünün eri olan insandır. Özellikle insanların giderayak birbirinden uzaklaştığı ve sürekli aldanmalarının ve aldatmalarının yaşadığı şu çağda sözünün eri olan insanlar, kutsi bir görev yapmaktalar.

İnsanın onuruyla ince bir tel vardır; o da sözdür ( Theodore). O tel koptu mu, bağlamak için ne kadar çok uğraşırsan uğraş hiçbir zaman eskisi kadar etkili olmayacağını biliriz. İnsanların güvenini kazanmak zor, kaybetmesi çok kolaydır.

Ünlü yazar Mehmet Akif Ersoy’un sözünün eri olduğunu ve verdiği sözü tutmayanı insan gözüyle bakmadığını birçok kez okumuşumdur. Hatta bununla ilgili yazar, Mithat Cemal Kuntay ile meşhur bir anısı var. Kuntay’ın anısı kendi dilinde şöyle : “Ben Vaniköy’de oturuyordum. Mehmet Akif ise Beylerbeyi’nde.  Bir gün, öğle yemeğini bende yemeği, sonra da sohbet etmeyi kararlaştırdık,  gün öyle yağmurlu, boralı bir hava oldu ki her taraf sele boğuldu. Havanın bu hali ile karadan gelemeyeceğini tabi gördüm. Yakın komşulardan birine gittim. Yağmur bütün şiddetiyle devam ediyordu. Eve döndüğümde ne işiteyim, bu arada, Mehmet Akif Bey sırılsıklam bir vaziyette gelmiş. Beni bulamayınca evdekilerin bütün ısrarlarına rağmen içeri girmemiş, “selam söyleyin “demiş. Ertesi gün kendisinden özür dilemek istediğim .”Bir söz, ya ölüm veya onu yakın bir felakette yerine getirilmezse mazur görülebilir. ”dedi ve benimle altı ay dargın kaldı.

İşte erdem ve fazilet sahibi insanların her ne durumda olursa olsun verdikleri sözü yerine getirmişlerdir. Söz namustur; namusunu korumada ne kadar titiz davranırsa ,sözünü tutmak konusunda o kadar titiz olmalıdır. Bu yüzden ; “söz verme konusunda acele etme söz namustur “demiş, Hz Ali.

İyi bir aydın inandığı sözleri söylemez, başaramayacağı işe girişmez, yapamayacağı iş için kimseye söz vermez. Sadece yerine getirebileceği şeyler için söz verir.

İslam Dini, söz vermek , sözünde durmanın imanın bir gereği olarak görmüş, bununla  ilgili birçok ayet ve hadis yayınlayarak , insanlığa ışık tutmuştur .Sözünde durmamanın nifak alameti olarak kabul etmiş, bu telakki ile inanları cehalet ve acizliğe düşmeme konusunda uyarmıştır.

Ahde vefa edin ; hiç şüphesiz ahitten dolayı hesap sorulacaktır( İsra 34).”Ey iman edenler ! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz ? Yapmayacağınız şeyleri söylemek Allah katında büyük bir kusur ve kabahattir .“(  saf 61).

Ebu Hüreyre (radiyallahu anh) ‘den rivayet edildiğine göre; Resullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur, “Münafığın alameti üçtür : konuşunca yalan söyler , söz verince sözünde durmaz , kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet eder.”( Buhârî, Îmân 24)

Şu fani dünyada sözlerinde doğruluğa riayet eden kişinin bu ameli, onun bütün işlerinde kurtuluşa ve inayete sevk eder. Ölüp gitse bile ,”falanca kişi ne kadar emin ve sözünün eri bir insandı” diyerek ardında bir dua niyetinde ,güzel sözleri dökülür tane tane.

O zaman her zaman her yerde ahde vefa eden insanlar olmak dileğiyle...
yazan : Pınar Kara 

 "susmak güzel"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...