28 Eylül 2014 Pazar

Bir yağmur eşliğinde

Dışarıda yağmur geceden beri hiç dinmedi. Bu havalarda dışarıda insan yapabileceği pek de bir şey yoktur. Oysa evin içinde ise tam tersi; yazmayı ve okumayı seviyorsanız boş vaktinizi demli bir çay eşliğinde çok iyi değerlendirebilirsiniz.

 Ben de daha önce izlediğim ve etkilendiğim İranlı yönetmen Bahram Gobadi'nin birkaç filmini kısa olarak yazmak istiyorum. İlkin Bahman Gobadi’nin ilk uzun metrajlı filmi olan Cannes Film festivalinde Altın Kamera ödüllü “Sarhoş Atlar Zamanı”ndan bahsedelim.


Film, anne babasını kaybetmiş dört kardeşi ile kışın en zor şartlarında ailesinin geçimi sağlamaya çalışan ve engelli kardeşini tedavisi için katır sırtında kaçakçılık yapan küçük Ayaoup’un acı ve dram dolu hayatını anlatıyor. Kış o kadar çetindir ki, yük üstüne yük koydukları atlara yolculuk boyu soğuktan etkilenmemeleri için alkol verirler. Gün gelir artık ne içki ne de başka bir şey işe yaramaz, atlar yorgundur, insanlar bir o kadar çaresiz…


İkinci filmimiz yine Bahram Gobadi’nin 2004 yılında çektiği “Kaplumbağalar da Uçar” adlı filmi.  Bu filmi bir kez izledim ama bir daha izlemeye yüreğim dayanır mı bilmem… Şimdi yazarken bile gözlerim doldu.  Savaş, en çirkin yüzünü, en çok çocuklara gösteriyor, masum hiçbir günahı olmayan çocuklara.  Film hakkında isteseniz ne hissettiğinizi tam olarak yazamıyorsunuz çünkü kelimeler yetmiyor, sadece yaşıyorsunuz.  Benim bu filmi izlemem vesile olan Kudüslü şarkıcı Mor Karbası’ın ”Judia” adlı yürek burkan şarkısıydı.

Üçüncü filmimiz Bahram Gobadi’nin 2012 yılında İranı terk ettikten sonra yazdığı Beren Saat ve Yılmaz Erdoğan gibi tanıdık isimlerin olduğu unutulmaz bir aşk hikayesini anlatan “Gergedan Mevsimi” adlı film. 

Filmin konusu:

İranlı şair Sahel Farzan, 30 yıllık mahkumiyet hayatından sonra serbest bırakılır. Fakat ailesini yaşadığı halde onun öldüğü haberini almış, sonrasında da ülkeyi terk ederek Türkiye'ye İstanbul'a yerleşmişlerdir. Bunun haberi alan Farzan, ne yapıp edip ailesini bulmak için İstanbul'un yolunu tutar.iyi seyirler

susmak güzel
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...